
Nu är det dags att mjuka upp konstfärdigheterna. Vardag knackar på.
Ganga kör en bränning i vår egna ugn, och ut kommer “OMMA OCH JÄTTARNA” 1th edition ( haha). nog ser de ut som de står och stampar och vill igång med det nya året!
Omma och Jättarna ligger mig varmt, kul att ha nåt med riktigt lokal anknytning, Omma är en stark myt här vid Omberg. Leran bryts här, så det känns lite som myten finns med i figurerna, ända ner på ler-korns-nivå.

Annars har vi mest pysslar runt i studion och liksom laddar inför året. Köpt råmaterial men även gjort i ordning aska: tvätta och torka att ha i glasyrer under året. Små jobb som tar mycket tid.
Ett gäng intressanta HARAR står på tur på en hylla. De väntar. Harar är ett återkommande tema i Gangas målningar. Klart det måste provas i lera.
Det finns myter, inte här i Sverige, men i England. Där är haren magisk, förbunden med månen och det feminina. En hare, kan mycket väl vara en förklädd kvinna som är på vandring i en dröm-resa.
Januari är en bra tid att drömma.
Så roligt att ni kommit igång !
Underbara figurer !🤗🥰
Så roligt att ni kommit igång !
Underbara figurer !🤗🥰
Tack Kerstin. Extra kul när det kommer beröm av dig❤️ du är ju vår idol❤️ -och coach, tack för alla tips på vägen