ÖSTGÖTADAGARNA 2020 som blev
ÖSTGÖTA-SOMMAR
FÖRBOKAD är du VÄLKOMMEN hem till vår KONST och TRÄDGÅRD
Fridfull med vild trädgård med konst. Det skulle vara två dagar, men blev en hel sommar! Det var vi väl inte riktigt beredda på, men nu är vi:
Ring och boka i förväg, du är varmt välkomna.
Men vänligen, boka i förväg, så vi säkert är hemma och att det inte är för många, det ska vara Covid-säkert. Vi är del av det länstäckande evenemanget Östgötadagarna. Oavsett väder, blir det spännande upplevelser hemma hos oss, Åsby Övertorp 208, nära Rogslösa (postadress Borghamn, men ner mot Tåkern i stället.)
Ganga, Rurik och eventuellt Kerstin Grönvall ställer ut, inne och ute. trädgården är öppen och förhoppningsvis väntar överraskningar.
Vi presenterar också ett helt skonsamt, giftfritt hjälpmedel, för odling; Trädgårdshomeopati.
Nu ska ni få höra: ÖSTGÖTADAGARNA, är ett känt begrepp här i bygden. Vi har aldrig förut varit med. Men nu i år när vår konstrunda blev inställd, pga corona-krisen, så var vi flera i Omkultur plus vårt galleri, som anmälde oss. Det här är ett årligt två-dagars evenemang som brukar infalla i början på september. Långt in i framtiden med andra ord.
grejen är lite, att det är LANDSBYGDEN som gäller. Inte de stora städerna utan det är evenemang på landsbygden, det är klappa fåren, gårdsbutiker, hantverk, fika, konst ovs.
Riktigt sympatiskt evenemang som passar oss, ju mer en tänker på det.
Nu var det ju som så, att den där uschla virusen inte släpper taget, så det ansågs inte person-säkert med så många människor på två dagar. Beslutet blev, att istället för ÖstgötaDAGAR blev det ÖstgötaSOMMAR.
Det kom både mail och vi blev uppringda, men vi visste väl inte riktigt vad vi skulle svara. ”ni kan ju bestämma själv, när ni vill ha öppet” sa damen. Det gick vi med på. Sen gick tiden och plötsligt damp här ner ett helt paket fullt av vackra….. KARTOR.
Nu blev vi lite kalla om fötterna -det här är ju verklighet! En stor fin karta, som vi förstår att folk verkligen kommer att ta, kanske behålla i flera år, och vi är en prick på denna karta!
148. Det är vi det. Inte nog med det. Det är NU!!
Det blir planeringsmöte genast. Vi måste få upp stationerna i trädgården. Var börjar vi? Upp med konsten, sen tar vi detaljerna. Allt får utvecklas under sommarens gång. Vi kommer att klara det.
Sen tar vi några djupa andetag.
”Du, Rurik, det kanske inte kommer någon alls”
”Sant, det vet vi inte. Men det är många som hemestrar i år, det kanske blir jättepoppis”
”jaaaa, inget vet vi”
Nästa dag ( igår söndag) hade vi verkligen besök. Besök nr 1: Ludvig, Anna o lilla Nova vandrar omkring. Bland bygg och lerprojekt, konst och trädgård. Vi får höra många Ahhh, Oooooh och wow.
De kom från ett regnruskigt Göteborg påväg mot sitt hem i Stockholm, och vi får skryta med att vi bor i ett område där solen skiner märkligt ofta. Det är en riktigt fin Svensk sommardag. runt om i horisonten ligger molnen tätt, men hos oss skiner solen.
Ruriks bonader är ofta detaljrika. Nova tittar och hittar.
Nu var det ju både premiär för Östgötasommar, men även goda vänner som kom på långväga besök. så nog blev det middag i trädgården. Äntligen, första gången denna sommar, som stora bordet kom fram och i skuggan av äppelträdet. Det var skönt i svalkan. här blev det långprat så vi glömde tid o rum.
Lilla Nova hivade i sig ärtor. superfokus.
ps på vandringen i trädgården hittade hon ett ”Lodjur” av Rurik. Den höll hon hårt i hela eftermiddagen. Den står bredvid tallriken.
Gulligt.
NUUUU har vi invigt Östgötasommar
En underbar dag hos er! Och vi älskar vår fina tekopp, rekommenderar starkt ett inspirerande besök hos Ganga och Rurik i deras kreativa paradis – oas ❤
Anna, Nova och Ludvig.