Förbereder raku

Det är konstrunda om bara nån dag -så nu är det bara det som gäller. Så du vet. I gårkväll var Ganga hos Kerstin Grönvall. Skulptörfavorit❤️ Vi förbereder för japansk bränning -raku. Denna vackra bagge är tänkt att vara med.


Idag gör vi glasyrer och glaserar. Raku är annorlunda mot hur man vanligtvis behandlar keramik. Den ska in i het ugn och tas medan den fortfarande är glödande och glasyren är mjuk. Det ställer krav på både lera o glasyr som måste vara anpassade därefter. Det som klarar sig igenom processen blir vackert sotiga o krackelerade. 


Stora pjäser är ett vågspel och en aning svårhanterliga. Vi häller glasyr över baggen och sedan frilägger Kerstin vissa ytor.


Vad ska Ganga glasera? Fyra magiska vaginor, förvånad?


Här är raku-ugnen. En ombyggd tunna och med gasolbrännare. Nu ska det vi glaserat få torka ordentligt, ett dygnliv alla fall, sen bränner vi❤️❤️

Fortsättning följer

2 tankar om “Förbereder raku

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s