kvällarna är bäst

studion solbelyst

Det blir kväll. Det har varit varmt och jag märker hur vårt beteende ändras – vi blir liksom inte aktiva förrän sent på dagen. Vi behöver svalkan och lugnet. På dagen är vi mest  bara utmattade.
Ljuset skimrar så vackert på vår nymålade bod. Allt blir vackert i kvällsljuset. Kvällen lugnar och vi får inte alls lust att gå in, vi vill bara förlänga utetiden så mycket det bara går.
Ganga minns när barnen var små. De gjorde likadant. De kunde vara inne och leka hela dagen, men när kvällsljuset kom -då var de alltid ute och lekte. Det förundrade mig mycket. Kroppens  intelligens. Kvällsljus innehåller mycket energi och läkning. Det är klokt att vistas ute i kvällsljuset.

kålhuset i motljus
vi går runt och njuter av dofter färger och ljud. Vi har haft en näktergal som har sjungit för oss varje kväll – men den är extremt medveten om allmenackan. Genast efter midsommar och sommarsolståndet, så slutar den att kvällssjunga. Det är väl det enda som vi kanske saknar. Att vissa fåglar slutat sjunga, vemodigt. Rördromen har också tystnat. Tänk att de har sådan total koll på ljusets rytmer och vet, på dagen, att ljuset har vänt!
Men vi njuter högsommarkväll. Tornsvalorna tjuter desto mer i luften över oss.

Klippa häck
Inte så svårt att hitta något att göra i trädgården. Häckar är här gott om de växer som galet! Ibland tänker jag att de där Devadropparna är för bra. ( stimulerar tillväxt och den andliga kontakten med växter).
Trädgården är så stor att vi har ingen chans att vara pedantiska,  livet lever och vi är där och joxar ibland, klipper och gräver. Resten ordnar växterna med själva.

Digitalis
En brukar säga att det är som vackrast mellan hägg och syren  – det är växter som blommar över för länge sedan.
Vi tycker fortfarande att det är som vackrast!  Tex Digitalis, blommar med otrolig skönhet, de blommar och blommar och blir bara vackrare.

Valeriana
Valerianan som står inte långt därifrån, är en annan kär vän. Den doftar tungt , starkt och länge. Den är med och skapar kvällens doftmatta som hänger i trädgården.

jasmin och Astridros
Tack Rurik för att du planterat flera, olika sorters jasmin i trädgården. Det gör att de blommar med lite olika intervaller och jasmindoften varar längre i trädgården. De är verkligen bedövande doftkanoner, sådär så en måste stanna, vända sig om och tacka. Nu på kvällen ökar de volymen av doft.

fläderblom och Rose de Reicht
Sista doftstoppet på vår vandring genom kvällsträdgården är vid fru Fläder. hon flyttade själv hit. hon har en märklig doft som jag älskar allt mer. Den märkliga blandningen av kattpiss och överjordisk kärlek.  Den släpper inte ut alla blomklasarna samtidigt utan drar ut på blomningen. Har vi öppna fönster i huset drar hon in till oss med sin doft. Förr plockade jag mycket blomklasar till saft. numera torkar jag blommor  och blad till te. Bredvid fru Fläder växer bästa rosen -som är den som används för parfym och medicintillverkning, Rose de Reicht ( hoppas jag stavat rätt).
Hon får mig att önska att jag skulle kunna destillera fram dofter på riktigt. Rosenolja….

Vi bor ju i Östergötland. Det är stor skillnad mot Skåne, då det gäller nattljuset, så här års, runt midsommar. Det blir liksom ingen natt. solen försvinner men nån Pariserblå natthimmel som en vän (Maria) beskriver om skånenatten, det har vi inte. Det är mer gyllenrosa nätter.
-visst låter det romantiskt?
Vi gillar även Pariserblått 🙂
Vi fortsätter att kvällspyssla i trädgården, klipper lite, gräver lite och så andas vi in kvällsfärgerna.

 

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s