Jordens Hjärtslag, vi är på Festival. Vi är ca 30 personer i rummet och i detta nu vet vi inte ännu hur otroligt berörda vi kommer att bli. Av alla ljud, röster och mjuka ord. Stor visdom bor i denna kvinna, och två timmar flög iväg. Storslaget. Mannen presenterar sig som make sedan 40 år och ”assistent” . Han ren super-G-heatet på didgeridoo
Vandrar över området. Naturen med sina symboler är i centrum. Svepande kläder och trumma är liksom det normala här, så det är bara att leva ut.
Prästinnorna har möte i templet ( notera, alla vackra stavar) och strax är det invigning av festivalen.
Trummorna dundrar och väderstrecken hälsas. Stavarna höjs och förs ihop. Årets tema för festivalen är elementet JORD, och Jord är närvarande i ”altaret” mitt på område.
Vi bor i tält i tre dagar här. Det mesta är skönt småskaligt och vi njuter.
Det är Festplatsen i Kaxå som nu svämmar över av goda Jordiska energier.
Ganga är utställare, och det får vi presentera i ett kommande inlägg. Så häng kvar.