
Det här är en dröm på minst 30 år -att få gå kurs om glasyrer! Om du inte själv håller på med keramik ,så är det kanske svårt att förstå hur mycket glaseringen kan ställa till det och bli till bromskloss. Och det är inte så lätt att läsa det till sig. I alla fall jag, har läst o läst, de beskriver det där med de tre grupperna glasbildare – flussare – neutral men i slutändan har jag inte fattat i alla fall!

Men nu! Två dagar med Simone Holmdal på KVARTSLEK, i Vadstena. Grundläggande baskurs i glasyr. Så bra och så exakt. Det var verkligen att tryggt få hålla i en klok person genom all förvirring. Så var vi lyxigt få i gruppen och kunde ställa våra frågor hela tiden.

Att ha en lärare är inte bara informations överförande. Det är så mycket man tar in, på många nivåer. Älskade att se hennes noggrannhet på alla plan. Hennes naturliga förmåga att anteckna och till och med numrera varje bränning.
Kursen var lika strukturerad och det var så skönt! Det var så mycket som föll på plats! En kurs jag rekommenderar varmt.

Hon är en världsmedborgare genom att vara uppväxt i Australien, bott i New York, Kanada, Tyskland och Sverige. Så nu vet jag, mycket pengar att tjäna på att beställa keramikmaterial i Tyskland. Så det kanske vi provar. Men främst, nu ska det gå att rodda egna glasyrer på ett helt annat sätt.
Tack Simone
Tack gulliga Du!
Visst hade vi roligt! Vilka diskussioner 😃
Ni var så duktiga!
Sen kan allt hända i keramik ugnen, det kanske inte blir alls som man tänkt sig.