Kanske är det inbillning. Men så fort lilla Gullan, den nya mobiltelefonen kom i bruk. försvann min sköna sömn och djupa lugn. Veckan innan Gullan kom, så avvecklades internetfunktionen på min äldre mobil, så blev min sömn bättre… av tillfällighet? mindre mobilstrålning?
Eller är det överdos av julmarknad som ställt till det? För att om möjligt lugna mig själv, är beslutet en mobilfri vecka.
Stackars lilla Gullan, hon är degraderad till endast kamera… vi lufsar i tät, vackert snöfall.
Går nere vid Tåkern. Vi har både rådjur och älg här men idag är det visst bara jag, Gullan och tusen miljoner snöflingor!
Vid kväll slutade snöfallet, Rurik lufsar ut, mot brevlådan. Hittade lite bortglömd post? Det är ju söndag?
Förvaltningsrätten. Där låg ett brev med ett beslut jag väntat på i över ett års tid.
Första gången jag föll i ”utbrändhet” var i samband med amalgamförgiftning, för 25 år sen. Då var jag 30. Sen har den alltid legat som en skörhet, som en skugga som följt mig. De senaste tio åren har varit riktigt jobbiga och jag har många gånger tänkt tanken att Försäkringskassans idoghet, deras sätt att pressa, för att få fram arbetsförmåga, gjort mig sjukare.
Efter att Försäkringskassan gjort avslag, har nu Förvaltningsrätten beviljat mig, den delvis sjukersättning, som jag sökt. Tre års process.
Ja, förhoppningsvis blir livet lite lugnare när inte den pressen ligger över mig.
Grattis till Oss 🙂



Ja oh ja, GRATTIS !!!
TAck tack! Det känns så bra!